HOW TO CURE YOUR HANGOVER


Keď pijem, tak síce žúrujem ako superstar, no na druhý deň tak rozhodne nevypadám a ani zďaleka sa tak necítim. Čím som staršia, tým horšie znášam následky svojich činov. Kde sú tie časy, keď som prišla neviem-ani-akým-čarovným-spôsobom domov o 5tej ráno a o 7:30 som už písala test (19 bodov z 20, pozn. redakcie). Dnešnou povíkendovou témou je kocovinka. Budem používať tento český výraz, ak sa nikto neurazí, lebo 98,67% kocoviniek som prežila práve v ČR, takže ani neviem poriadne, ako sa to slovensky volá. 

Kvôli pridanej hodnote mojich článkov som si prečítala aj nejaké fun facts z histórie liečenia tejto populárnej choroby. Starí Rimania údajne odporúčali jesť smažené kanárik (wtf?). Premýšľam, či sa jedli aj s hlavou. A myslíte, že aj s perím? Ktovie. Na Sicílii sa zase jedol sušený býčí penis (wtf na druhú?). Podľa mňa to reálne nemohlo zaberať. To len mozog okamžite potlačil všetky príznaky kocoviny, aby telo ušetril od jedenia tejto príšernosti. Latinská Amerika je už o niečo konzervatívnejšia. Odtiaľ pochádza polievka s názvom menudo, ktorá sa skladá z držiek a chilli. Myslím si, že táto kombinácia je dosť veľký masaker aj pre zdravý žalúdok.

Považujem sa v tejto oblasti za dostatočne skúsenú a kompetentnú, aby som sa s vami mohla podeliť o svoje rady. Tak si nalejte za jeden a poďme na to.
1. Vyberte si správny jed.
Biely/číry alkohol ako sú vodka, tequila, gin alebo Alpa obsahujú menej akýchsi toxínov či čoho a preto na druhý deň spôsobujú menšie utrpenie ako napríklad rum, pivo alebo červené víno. Dokonca aj moje najobľúbenejšie bublinky majú neblahý účinok na vašu kocovinku. Som nevedela.

2. Zdržanlivosť je najlepšia forma antikoncepcie. 
Ale keby ste patrili medzi ľudí, ktorým toto slovo niečo hovorí, nečítali by ste teraz tento článok.

3. Hair of the dog that bit you.
Keď neprestanete piť, nemôže prísť kocovinka, logicky. Ale nebuďme až takí alkoholici a porozprávajme sa len o tzv. vyrovnávacom drinku. Nie som si istá, či tento #lifehack naozaj funguje. Mám podozrenie, že sa to používa len ako dobrá zámienka, prečo znovu začať piť. Moja osobná skúsenosť je však veľmi pozitívna - raz som to vyskúšala s malým pivom a bola som nááááramne spokojná. Možno až príliš. Ale pozor - hovorí sa tu o jednom vyrovnávacom drinku. Nie o vyrovnávacej fľaši vodky. Ok?

4. Napi sa vody, prekvap pečeň.
Teraz poviem určite novinku, o ktorej nikto z vás ani netušil - alkohol spôsobuje dehydratáciu, ktorá spôsobuje všetky tie sračky naokolo ako sú bolesť hlavy, únava, pocit hanby. Nečakaným riešením je teda piť veľa, viac a dokonca až najviac vody - limity neexistujú. Piť stačí len v nasledujúcich 4 situáciách:
 • predtým než začnete chlastať
 • počas chlastania - odporúča sa ku každému drinku 1 pohár vody, ale keďže my si dávame reálne dosiahnuteľné ciele, tak aj 1 pohár vody po každom druhom drinku je úspech
 • pred spaním - zase raz niekde odporúčajú až 3 poháre vody - neviem ako vy, ale môj mechúr na toto nie je stavaný, takže si myslím, že 1 veľký pohár vody bude musieť stačiť
 • hneď po zobudení - (to vám asi nemusím ani hovoriť) suchoty sú väčšinou, popri zvracaní, jediný dôvod, prečo vôbec z postele na druhý deň vstávam

5. Jedlo nemá hlúpe otázky. Jedlo ti rozumie.
Opäť raz prelomové odhalenie - nepite na prázdny žalúdok. Najedzte sa poriadne predtým (žiadne šalátiky alebo vata), zobkajte počas a cestou domov sa stavte na povinný post-party kebab. Na druhý deň si doprajte vajíčka - proteíniky sú vítané, čerstvé ovocíčko, zeleninku, mliečko a podobné mňamky plné vitamínov. Slaninu neodporúčam. Rada sa vracia.

6. Drogy z lekárne.
Kadejaké medikamenty ako sú B-vitamíny, probiotiká, magnézium, C-vitamíny, živočíšne uhlie (to som ešte neskúšala, ale veľmi si to na nete chvália), Aspirin, Vyprošťovák. Farmaceutické spoločnosti sa tešia.

7. Hygiena.
Poznáte ten pocit, keď zo seba zmyjete všetky hriechy predošlej noci? Hneď sa cítite lepšie, nie? A keď si ešte umyjete ten hnoj v ústach. Hotový nový človek.

8. Horizontal Life Pauses.
Treba telu dopriať dostatok času na regeneráciu a jednoducho, narovinu, polopate sa proste z toho poriadne vyspať. Alkohol zhoršuje kvalitu vášho spánku, preto si doprajte pár šlofíčkov počas dňa.

9. Fyzická aktivita.
Síce je to asi posledná vec, na ktorú máte náladu a energiu, ale spolu s vodou sú asi najúčinnejšími liekmi. Na nejakú makačku v posilke to asi nevypadá, ale kopanie základov na dvore by sa malo dať zvládnuť.

10. Možno sa taká narodila. Možno je to kofeín.
Asi prvá pomoc všetkých kávopičov a pičiek. Ale bacha! Keďže káva dehydruje, treba ju doplniť ďalšími hektolitrami vody.

11. Sex.
Neviem, či to reálne zaberá. Ale minimálne moji bývalí ma stále presviedčali, že mi po tom bude lepšie.

...ale jediné, čo naozaj pomôže zahojiť rany je čas. A ten vtedy ide sakra pomaly. 

Tips & Tricks:
Fajčenie vraj zhoršuje kocovinku. Myslím cigarety. Ostatné možno zlepšuje.

Čítala som niekde, že my ženy (nemyslím východniarky) sme vraj na kocovinky náchylnejšie. Lebo máme v tele viac tuku, ktorý zadržuje menej vody než svaly, ktoré zase prevažujú v tele mužov. Čiže je u nás väčší problém s dehydratáciou. Alebo také niečo. Zase tá genderová nerovnosť.


Máte tipy na nejaké fungujúce vychýtavky, zázračné elixíry alebo iné kúzla?
Sem s nimi!

Váš alko-guru Viki.

19 komentárov

 1. Caj (bez nicoho, len vrecusko v teplej vode), jedlo (presne to, na ktore je chut, kazde ine to iba zhorsi), kupel (aj sprcha, ale dlha, postaci), zmrzlina, pohyb.
  Aspon 3 z toho aplikovat v spravnom poradi

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Haha, naprosto jsem se pobavila. Už jen proto, že jsem se v sobotu loučila s Prahou před erasmem a v neděli mi nebylo nejlíp. A voda je fakt největší vyprošťovák, ale kolikrát je mi tak špatně, že mi i ta voda přijde naprosto hrozná.. :D #moralnikocovina

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. :D:D:Dhhh tak si musela hviezdiť :D fuj to máš pravdu - voda nikdy nechutí tak hrozne ako práve po alkohole

   Odstrániť
 3. Musím říct, že už mě dloooouho žadnej článek takhle nepobavil... :-))
  https://thevelife.blogspot.cz/

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Ha ha jsem se pobavila :-D,každopádně moje tipy, rozhodně souhlasím s tím , že po vodce a tequile ta hlava tolik nebolí, navíc pokud u toho piješ vodu ? paráda, já většinou okolo půlnoci přestávám pít alkohol a piju už jen tu vodu, vyhnu se pak motání hlavy při usínání a následné pěkné kocovině, no a ráno se musím pořádně najíst , hlavně žádné vločky :-D slanina se mi nevrací :-D každý to máme jinak , jo a na prázdný žaludek mi ani alkohol nejede :-D Ráno , pokud mám čas... ten už moc se dvěma dětmi není no... ale ... když se probudím , dám si brufen nebo algifen, pak si jdu ještě na půl hodky dáchnout a jsem celkem fit :-D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. :D:D:D:D hhhh vidím, že aj ty máš v tom pochlastacom rituály úúúplne jasno :D roky skúseností predpokladám :P

   Odstrániť
 5. Perfektný článok :) I ja som sa nasmiala :) Ja inak žiadne overené triky nemám a keďže mi alkohol nerobí vôbec dobre, stáva sa zo mňa pomaly abstinent :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. :D haha no mne už tiež robí čím ďalej tým horšie stavy. takže asi prehodnotím náš blízky vzťah :D

   Odstrániť
 6. KIEZBY to s tým sexom bola pravda :D :D

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Tak tento článek mě teda pobavil :D :D ukládám do záložek - až bude potřeba po nějakým večírku :D

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Haha, tak to je super! Akurát ja som totálny opozit a ešte len som "zbačila" tie "-lenky" tam a už mi prišlo nevoľno :D #hanbaslovanov, haha ☃ ❄

  Blog de la Licorne

  OdpovedaťOdstrániť
 9. Skvělý článek :D Nejvíc mne dostal bod číslo 11, jde vidět že muži jsou opravdu hodně kreativní :D:D

  Lenny v Kodani

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. :D:D:D:D áno, najlepšie sú tie reči, že ich semeno je liek na všetko od chrípky až po bielenie zubov :D:D

   Odstrániť